Kategorie

Zobacz również

Zapraszamy do sklepu z produktami Hikvision

Generator ofert

Nowoczesny i prosty generator pomoże Ci w stworzeniu unikalnej i atrakcyjnej oferty dla Twojego klienta.

Generator ofert Stwórz ofertę

Kamery IP obrotowe

W przypadku konieczności monitorowania dużych obiektów, takich jak parkingi, czy też osiedla, doskonałym rozwiązaniem będzie wybór kamery IP obrotowej. Niezaprzeczalną jej zaletą jest możliwość przybliżania danego obiektu, nawet gdy ten znajduje się w dużej odległości od urządzenia. W praktyce oznacza to, że istnieje możliwość odczytania tablicy rejestracyjnej, czy też rozpoznania twarzy z odległości nawet 300 metrów. Co równie ważne, kamera IP obrotowa może być również sterowana za pomocą internetu, co doskonale sprawdza się między innymi w zakładach produkcyjnych oraz monitoringu pracowników, lecz nie tylko.

Kamera IP obrotowa – parametry

Kamery obrotowe różnią się od siebie kilkoma parametrami. Pierwszym z nich jest zoom. Najprostsze modele posiadają stałą ogniskową, natomiast modele bardziej profesjonalne zostały wyposażone w obiektywy posiadające możliwość zbliżenia optycznego od 10 aż do 36 razu. Kamery te występują także w różnych ilościach płaszczyzn obrotu. Te, które działają na jednej płaszczyźnie (zazwyczaj poziomej) posiadają obrotnicę, która umożliwia wstępne ustawienie położenia danej kamery w płaszczyźnie pionowej. Warto więc wiedzieć, że obrót w płaszczyźnie poziomej może być ograniczony, dlatego też istnieje możliwość nabycia wersji posiadającej możliwość wykonania pełnego obrotu 360 stopni. Kamery obrotowe mogą również działać w płaszczyznach poziomej oraz pionowej, przy czym obrót pionowy jest zazwyczaj ograniczony do 90 stopni.

Niezawodność i precyzja działania

Nabywając kamerę IP warto również zwrócić uwagę na prędkość jej obrotu. W podstawowych urządzeniach wynosi ona mniej więcej 10 stopni na jedną sekundę, choć można spotkać także obrotnice charakteryzujące się prędkością od 0,1 do 400 stopni na sekundę. Parametr ten jest szczególnie istotny przede wszystkim w przypadku rejestracji zdarzeń na stadionach, gdzie szybkość reakcji układy może zadecydować o sensie wykorzystywania obrotnic. Kamery IP obrotowe różnią się od siebie także powtarzalnością pozycjonowania (w urządzeniach dobrej klasy będzie wynosić ona < 0,2 stopnie oraz klasą szczelności. Kamery, które będą wykorzystywane na zewnątrz powinny posiadać co najmniej IP66, by mogły funkcjonować w pełni niezawodnie.

Kamera obrotowa – sterowanie

Współcześnie kamery obrotowe mogą być sterowane przy użyciu:

  • pulpitu sterującego na RS-458 – rozwiązanie to służy przede wszystkim do lokalnego sterowania urządzeniami za pomocą specjalnych protokołów
  • pulpitu sterującego USB – posiada on programowalne przyciski, dzięki którym istnieje możliwość dopasowania ich do aktualnych potrzeb operatora
  • myszki – poprzez zaznaczanie wybranego fragmentu obrazu lub też używanie do tego celu przycisków pochodzących z oprogramowania danej kamery.

Kamera obrotowa – co jeszcze warto wiedzieć?

Kamery IP można również spotkać pod pojęciem kamer PTZ. Pojęcie to jest skrótem pochodzącym z języka angielskiego, który oznacza Pan-Tilt-Zoom (regulacja obrotu, kąta nachylenia oraz zbliżenia obrazu). Urządzenie to jest doskonałą wersją kamery przemysłowej, które posiada funkcje umożliwiające przeprowadzanie szczegółowej obserwacji wybranego miejsca. Kamera IP obrotowa doskonale sprawdzi się więc w systemach monitoringu obsługującego miejsca publiczne, taki jak parkingi, ulice, parki i nie tylko.